• Miedzyklasowy Turniej Wiedzy o Życiu i Twórczości K . K. Baczyńskiego.

W 2021 roku przypada 100.rocznica urodzin patrona naszej szkoły – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - wrażliwego, skromnego i utalentowanego poety pokolenia Kolumbów, który zamienił pióro na karabin. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił Go jednym z Patronów roku 2021. Choć poeta zginął w Powstaniu Warszawskim w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki.

28 października w naszej szkole odbył się Miedzyklasowy Turniej Wiedzy o Życiu i Twórczości K . K. Baczyńskiego.

Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o patronie szkoły, kształtowanie postaw patriotycznych, wdrażanie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy i samokształcenia, rozbudzenie ambicji uczniów oraz kształtowanie zasad szlachetnego współzawodnictwa.

Konkurs składał się z trzech konkurencji , w których należało wykazać się dobrą znajomością biografii poety.

Komisja po podliczeniu prac przyznała:

I miejsce klasa VIII c i nagroda dla klasy 200 złotych

II miejsce klasa VIII b i nagroda dla klasy 100 złotych

III miejsce klasa VIII a i nagroda dla klasy 70 złotych

Klasa VIII d otrzymała słodycze.

Nagrody do konkursu ufundowała Rada Rodziców. Gratulujemy serdecznie i zapraszamy do udziału w innych konkursach.

Organizatorki konkursu:

Donata Wajda

Marta Skowrońska-Sowa

Wyniki Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Wiersz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”

W kategorii klas 4-6

I miejsce Michał Świstak Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie

II miejsce Dagmara Kalka Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Piławie Górnej

III miejsce Filip Stolarczyk Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie

Wyróżnienia :

Łukasz Augustyn Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie

Bartosz Milak Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Niemczy

W kategorii klas 7-8

Antonina Gendasz Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej

Paulina Drabik Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Niemczy

Natalia Gapoń Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Dzierżoniowie

Wyróżnienie :

Michał Sochalski Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej

Krystyna Kajrys Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Niemczy

Wszystkim uczniom i ich opiekunom gratulujemy!

Nagrody zostały przekazane do szkół.

Wystawa ,,Portret Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”

W maju na korytarzu szkolnym na parterze pojawiła się wystawa poświęcona Patronowi, której celem było przybliżenie uczniom na lekcjach plastyki wizerunku K. K. Baczyńskiego w różnych okresach jego życia. Poeta żył krótko, zginął w powstaniu warszawskim jako 23-letni młodzieniec, dlatego najczęściej uczniowie tak go przedstawiali. Na wystawie pojawiły się również portrety Krzysztofa z okresu dzieciństwa.  W tworzeniu wizerunku poety brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły klas 4-7. Młodzież wykazała się ogromnym talentem oraz znajomością wielu technik malarskich i rysunkowych. Były prace wykonane techniką mozaiki, wydzieranki oraz malowane na szkle. Wystawa zawiera ok.40 najładniejszych i najciekawszych prac naszych uczniów.

Anna Passis

Twórczość Krzysztof Kamila Baczyńskiego

Patron naszej Szkoły Krzysztof Kamil Baczyński to przede wszystkim najwybitniejszy poeta pokolenia wojennego. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął już w gimnazjum. Wtedy powstały pierwsze jego utwory. Publikował tomiki wierszy m. in. pod pseudonimem Jan Bugaj.

W ramach obchodów roku 2021 jako Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, klasa 6 b zaprasza na cykl spotkań z twórczością poety. W jednym ze swoich wierszy pisał:

„ byłem jak lipy szelest,

na imię mi było Krzysztof…”.

Utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. "Kołysanka" prezentuje uczennica kl. 6b Dagmara Kalka. Kołysanka

Posłuchajmy wiersza pt. „Pioseneczka” w wykonaniu ucznia kl. 6 b Pawła Musiała. Pioseneczka

Dziś przed wami, w ramach kolejnego spotkania z twórczością Patrona Szkoły, wiersz pt. "Elegia o chłopcu polskim" zaprezentowany przez  ucznia kl. 6b Oliwiera Motykę. Elegia o chłopcu polskim

Nasz cykl spotkań z twórczością Patrona zamyka uczennica kl. 6b Zuzanna Pyrzyk, która prezentuje wiersz pt. "Bajka". Bajka

Agnieszka Pawlak

Czy jesteś znawcą języka polskiego? - quiz

W tym roku - 21 stycznia - obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły, a rok 2021 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
        Krzysztof Kamil Baczyński był mistrzem słowa, dlatego proponuję Wam wzięcie udziału w guizach i zabawach językowych. Sprawdź, na ile znasz język polski. Miłej zabawy.

Agnieszka Michałek