• Innowacje pedagogiczne

Z komputerem na wesoło

W piławskiej podstawówce 15 grudnia zakończył się „Tydzień Edukacji Informatycznej”.

Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piławie Górnej w roku szkolnym 2019/2020 ponownie uczestniczyła w światowej akcji popularyzowania informatyki. Najważniejszym elementem Tygodnia Edukacji Informatycznej” (Computer Science Education Week) była tak zwana „Godzina Kodowania”. Tydzień Edukacji Informatycznej odbywał się w dniach 9-15 grudnia 2019 roku. W tym roku w zabawie z informatyką wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich, piątych, szóstych, siódmych i ósmych.

Młodsi uczyli się tworzyć linię kodu. Wykorzystując sekwencję, dorysowywali linie, rysowali też i dopasowywali kształty podobnego typu. Ochoczo poruszali się w labiryncie czy  tworzyli układanki metodą „przeciągnij i upuść”. Programowali robota poprzez rysowanie linii na kartce papieru po których się poruszał.

Piątoklasiści mieli trudniejsze zadanie. Matematyka okazała się bardzo przydatna przy obliczaniu kątów, kiedy jeździli po wirtualnym lodzie. Z „Artystą” tworzyli obrazki i wzory, a przy pomocy „Play Lab” wymyślali gry i historyjki. Rozwiązywali też łamigłówki i programowali bohaterów własnej wersji gry „Minecraft”.

Szóstoklasiści programowali w „Scratchu”. To edukacyjny język obiektowy dla przyswajania podstaw programowania i środowisko służące do tworzenia oraz uruchamiania programów. Elementy języka mają kształt puzzli, układanych w określonym porządku. W ten sposób uczniowie tworzyli kod, przypisany określonemu obiektowi, który mógł reagować na zdarzenia zewnętrzne, a wygląd postaci przypisanych do nich można było wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz.

Siódmoklasiści i ósmoklasiści zagłębiali się w programowanie, tworząc gry i interaktywne historie tworząc bardziej złożone programy wykorzystując pętle i funkcje z parametrem.

Uczestnicy zabawy otrzymają certyfikaty ukończenia „Godziny Kodowania”. Rezultatem jest też obecność Piławy Górnej na specjalnie stworzonej dla międzynarodowego przedsięwzięcia mapie świata https://hourofcode.com/pl. Szkołę do akcji zgłosiła nauczycielka matematyki i informatyki mgr Elżbieta Kozioł-Szeniszewska.

Tydzień Edukacji Informatycznej

Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się dużą popularnością w Polsce. Można w niej uczestniczyć przez cały rok, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. W tym roku szkolnym Tydzień Edukacji Informatycznej przypada na 9-15 Grudnia, 2019. Również w roku szkolnym 2019/2020 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Piławie Górnej włączą się w światową akcję popularyzowania informatyki.

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do zabawy.

Chętne osoby które chcą wziąć udział w Szkolnym Konkursie Informatyczny „Najdłuższa linia kodu” prosimy o zapisywanie się do pani Elżbiety Kozioł-Szeniszewskiej.

Godzina kodowania będzie realizowana na lekcjach informatyki prowadzonych przez panią Elżbietę Kozioł-Szeniszewską, panią Halinę Piórę oraz pana Krystiana Bieleckiego.

Przypominamy, że uczniowie rejestrują się za pomocą odpowiedniego kodu i zostają przypisani nauczycielce matematyki i informatyki Elżbiecie Kozioł-Szeniszewskiej.

Elżbieta Kozioł-Szeniszewska

Warsztaty informatyczne

na Politechnice  Wrocławskiej

W dniu 23 września 2018r. uczniowie z klas 8 i 7 uczestniczyli w      warsztatch, które odbyły się na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Warsztaty pt. „Symulacje komputerowe w języku Python, czyli uczymy się Pythona i modelowania” przeprowadził Pan dr inż. Jarosław Drapała. Python to język programowania wysokiego poziomu, którego składnia i słowa kluczowe oraz kod są zrozumiałe dla człowieka. Kod napisany w języku wysokiego poziomu nie jest bezpośrednio „zrozumiały” dla komputera – większość kodu stanowią tak naprawdę normalne słowa, w języku angielskim. Korzystają z niego zarówno początkujący programiści, jak i osoby zawodowo  zajmujące się programowaniem. Pod kierunkiem informatycznego naukowca warsztaty przebiegały ciekawie, pracowicie i trwały od godz. 13:00 do 16:00. Uczniowie klas siódmych i ósmych mogli poczuć się wyróżnieni, bo specjalnie dla nich zostały przygotowane warsztaty. Po zakończeniu zajęć uczniowie otrzymali drobne upominki. Wyjazd na Politechnikę Wrocławską związany jest z innowacją pedagogiczną „Programowanie bez tajemnic”, którą wprowadziła mgr Elżbieta Kozioł-Szeniszewska nauczycielka matematyki i informatyki. Wyjazd na Uczelnię zorganizowała Pani Elżbieta Kozioł-Szeniszewska.

Więcej infomacji na temat innowacji tutaj