Baśń dostarcza dziecku niezastąpionego materiału do tworzenia własnej osobowości, przedstawiając modele postępowania i przeżywania oraz wzory osobowe. Wzory te dziecko akceptuje uczuciowo dzięki identyfikowaniu się z bohaterami dzieła. Identyfikacja ta umożliwia współczuwanie z bohaterem tak, jakby to były jego własne przeżycia, a także perspektywę własnego rozwoju i model postępowania do którego upodabnia się spontanicznie i z satysfakcją w swoim postępowaniu. Silnie przeżyte treści i modele zachowań mogą się odbijać w postępowaniu dziecka, wtedy, gdy własna konkretna sytuacja wyzwoli zapadłe głęboko w psychikę treści i wzory.
„ Każdy człowiek bowiem (...) pragnie być zwycięzcą w walce z przyrodą, w walce z własną ludzką słabością, z ludzkimi i swoimi wadami. Każdy człowiek chce być mądry, dzielny, silny, odważny i szczęśliwy : taki właśnie jakimi są bohaterowie baśni.”
Uczniowie klasy 1b i 3a, będąc w Bielawie dnia 07 stycznia 2019 roku na spektaklu teatralnym pt. „Świat Andersena”, mogli poznać treść trzech baśni: „Świniopas”, „Nowe szaty króla”, „Brzydkie kaczątko”.
Baśniowi bohaterowie pokonują wiele trudności, walczą z przeszkodami, ostatecznie zwyciężają siłą charakteru, wytrwałością, pomysłowością i dobrocią serca.
Aktorzy z Teatru Wrocławskiego IN-ART każdą z trzech baśni przedstawili w innej technice aktorskiej i innym planie. Całość zaczyna się w planie żywym, gdzie każda z postaci pierwszej baśni stanowi swoisty element teatru formy, połączenia pantomimy
i charakterystyczności postaci.
Kolejna baśń to świat teatru maski. Specjalne wyolbrzymione konstrukcje maskowe załamujące proporcje u grających aktorów tak dalece wciągają widza w iluzję przedstawionego świata, że łatwo zapomnieć, że oglądane stworki to ludzie-aktorzy, a scena przeradza się w miejsce dziecięcej wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe.
Baśń trzecia to kwintesencja teatru lalek. Stanowiące połowę rozmiarów ludzkich, lalki bunraku, były poruszane przez aktorów.
Wraz z początkiem nowego roku przeżyliśmy prawdziwą ucztę kulturalną.