Czym jest pamięć? Czy rzeczywiście to tylko, czy aż, zdolność poznawcza ludzkiego umysłu polegająca na rejestrowaniu i odtwarzaniu informacji o doświadczeniach. Przecież każdy z nas stara się pamiętać o zakupach, terminach, sprawdzianach ect… W życiu codziennym ciągle musimy o czymś pamiętać i ciągle powtarzamy, że musimy coś zapisać, by nie zapomnieć… I przychodzi cyklicznie ten czas jesienny, kiedy wszystko, co wiemy o pamięci musimy przeorganizować, kiedy, by pamiętać – musimy się zatrzymać, a nie pędzić dalej gonieni terminami i listami zakupów czy zadaniami do wykonania.
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Szkoła pamięta”. Chcieliśmy w ten sposób pokazać naszym uczniom, że pamięć to przede wszystkim celebrowanie wspomnień o ważnych ludziach, rocznicach czy wydarzeniach. W ramach akcji wzięliśmy udział w wydarzeniach upamiętniających poświęcenie i trud naszych pradziadów.
25 października uczniowie starszych klas uczestniczyli w spotkaniu z dr. Przemysławem Stanko, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Historyk opowiedział uczniom o zsyłkach Polaków w głąb Rosji w czasie drugiej wojny światowej. Doktor P. Stanko podkreślił, że wielu zesłańców nigdy nie wróciło do Ojczyzny. Podał również uczniom nazwiska Sybiraków, którzy po powrocie zamieszkali w Piławie Górnej. W hołdzie pamięci tym, którzy nigdy już nie powrócą z tej obcej, nieprzyjaznej ziemi, nasi uczniowie zapalili symboliczny znicz przy pomniku Sybiraka na cmentarzu w Piławie Górnej.
Koniec października to czas, kiedy cmentarze zaczynają zapełniać się ludźmi pamiętającymi o swoich bliskich. Na twarzach odwiedzających widać skupienie, zadumę, pewną pieszczotliwość w prozaicznej czynności porządkowania grobu. Ale jakże wtedy żałośnie wyglądają te mogiły, o których nikt nie pamięta. Jak ogromne wrażenie robią opuszczone groby zarówno tych, którzy odeszli w dojrzałym już wieku jak i tych, którzy powiększyli grono aniołków. Od lat obserwujemy, że nasi wolontariusze zawsze zaczynają porządkowanie cmentarza od mogiłek tych najmłodszych. Z pasja wyrywają chwasty, grabią nierzadko zżymając się na to, ze nikt o tych dzieciach nie pamięta. Na końcu nasi uczniowie zawsze zapalają symboliczne znicze na grobach, które prosiły o pamięć.
Działania związane z akcją „Szkoła pamięta” to także spotkanie z osobą, która z wielką pasją popularyzuje historię i dawną kulturę Piławy Górnej. W tym roku pan Arnold Kordasiewicz spotkał się z czwartoklasistami. W sposób niezwykle barwny i ciekawy przybliżył naszym dzieciom historię Piławy Górnej. Wirtualnie przenosząc się w czasie, towarzyszyliśmy piławianom zarówno w chwilach tragicznych, jak i tych doniosłych. To była niezapomniana lekcja historii i … życia. Powinniśmy czerpać naukę z minionych zdarzeń i unikać błędów, jakie popełniali nasi przodkowie. Takie spotkania pokazują nam też kim jesteśmy, jakie mamy korzenie, dają poczucie więzi z tymi, którzy już odeszli, a dzięki którym możemy tworzyć naszą historię. Mamy nadzieję, że ta nasza historia również będzie stanowiła cenną naukę dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków, bo już Cyceron powiedział, że: Historia magistra vitae est …
Justyna Mateja-Pawlikowska